אודותינו

בית חב"ד גילה הוקם בשנת תשמ"ו על ידי שליח הרבי מלך המשיח לשכונת גילה הרב הירש פרבר שי’. בית חב"ד החל את פעילותו על ידי קומץ אברכים חסידי חב"ד שחלקם היו עולים חדשים מרוסיה וצרפת. כאשר הפעילות התנהל בתחילה ממקלט קטן במרכז השכונה הצעירה וכעבור שנים אחדות הועתקה פעילות בית חב"ד למבנה מכובד במרכז המסחרי.

בית חב"ד


במקביל לפעילות השוטפת של בית חב"ד שכללה פעילות לקראת חגי ישראל, תהלוכות ל"ג בעומר עם אלפי ילדים הצועדים בגאון יהודי ברחובותיה של השכונה, הפעלת מועדוניות נוער במסגרת של"ה ומועדוני צ"ה, אט אט הורגש הצורך להקים מסגרת חינוכית עם ערכים חסידיים וחינוך לאהבת ישראל חדורה בשליחות. כך נולד הרעיון לפתוח תלמוד תורה שברבות השנים הפך למוסד חינוכי מבוקש בכל האזור. התלמוד תורה היה המוסד החינוכי הראשון שאחריו באו מוסדות חינוך כמו גני ילדים לבנים ובנות גני קדם חובה וחובה. מעון יום מוכר מטעם התמ"ת, בית ספר יסודי לבנות.

שכונת גילה

שכונת גילה הוקמה בראשית שנות ה70 בסמיכות לכיבוש ירושלים מחדש במלחת ששת הימים. כחלק מתוכנית שכונות הטבעת המקיפות את ירושלים. עפ"י נתונים רשמיים, מתגוררים בגילה למעלה מ32,000 תושבים. בעבר הלא רחוק, האוכלוסייה בשכונה מנתה קרוב ל40,000 תושבים. בעקבות היריות הבלתי פוסקות על בתי השכונה, כמו גם גל הפיגועים. בנוסף, גם נבנתה שכונת חומת שמואל – הר חומה. הידלדלה אוכלוסיית השכונה.

בשכונת גילה מכהנים 2 רבני שכונה הרב אליהו שלזינגר – רבה האשכנזי והרב משה בן אבו – הרב הספרדי. בשכונה קיימים קרוב ל30 בתי כנסת פעילים בימות החול ובעיקר בשבתות וחגים. לצידם ישנם מוסדות חינוך תורניים כאשר הבולטים שבהם, אלו מוסדות חינוך חב"ד גילה. בשכונה קיימת קהילת חב"ד צעירה ודינמית ורשותה עומד בית כנסת חב"ד שממוקם במרכז השכונה אל מול מקום המקדש.

ירושלים עיה"ק

שכונת גילה היא השכונה הדרומית ביותר של העיר ירושלים. גובה רכס עליו נבנתה השכונה מגיע ל 850 מטר מעל פני הים. שכונת גילה נחשבת כשכונה הגבוהה ביותר בירושלים. ניתן למצוא בשכונה נקודות תצפית פנוראמית לעבר העיר ירושלים. התחבורה לירושלים במיוחד מכיוון דרום מציבה את שכונת גילה על אם הדרך. כאשר מדרום יש את צומת המנהרות לכיוון גוש עציון וחברון. השכונה גובלת עם בית לחם וציון קבר רחל אמנו. הודות למוסדות חינוך של חב"ד בשכונה, הפכה גילה לאבן שואבת לזוגות צעירים שבאים להתגורר בשכונה ולהיות חלק מקהילת חב"ד שהולכת ומתפתחת.

שתף לחברים

שתף